Blog Layout

Miega traucējumi

2021. gada 24. augusts
Miega traucējumi

Miegs visiem šķiet tik pašsaprotama lieta, tomēr izrādās, ka vismaz puse cilvēku vismaz reizi mūžā saskaras ar miega traucējumiem.

Lai arī šķiet, ka miega trūkums var izraisīt tikai nogurumu, tā nebūt nav – regulārs miega deficīts var novest pie nopietnām veselības problēmām, kā arī tas var signalizēt par nopietnām saslimšanām.


Miegs ir fizioloģiska vajadzība, tāpat kā ēšana un dzeršana. Ir zinātniski izpētīts, ka optimālais miega ilgums ir vidēji no sešām līdz deviņām stundām. Regulārs miega trūkums vai – tieši otrādi – pārāk ilgas miega stundas var novest pie grūtībām koncentrēties, pasliktināt atmiņu, izraisīt garīga rakstura traucējumus.


Bezmiegu iedala divos veidos – pārejošā un hroniskā bezmiegā. Pārejošs bezmiegs ir bezmiegs, kas ilgst pāris dienu vai nedēļu, to parasti izraisa akūtas saslimšanas, stress, izmaiņas gulēšanas režīmā (maiņu darbs vai mazuļa ienākšana ģimenē). Hronisks bezmiegs ir miega traucējumi vairāk nekā vienu mēnesi.

Kas izraisa bezmiegu? 
Bezmiega iemesli var būt dažādi, biežākie no tiem ir paaugstināts stress, pastiprināta kofeīna vai alkohola lietošana, pārēšanās pirms gulētiešanas, slikta miega higiēna, diennakts ritma izmaiņas (maiņu darbs vai ceļošana un laika zonu maiņa). Bezmiegs var rasties depresijas vai citu psihisku saslimšanu rezultātā, fizisku saslimšanu gadījumā, kad aizmigt neļauj sāpes kādā ķermeņa daļā, kā arī dažu medikamentu regulāra lietošana. 

Kādi ir galvenie miega traucējumu simptomi? 
Ja no rīta pamosties, bet nejūties atpūties, neesi enerģijas pilns, esi viegli aizkaitināts un nespēj koncentrēties, lai veiktu ikdienas darbus, tas ir pirmais signāls pievērst uzmanību taviem miega paradumiem. Ja diennaktī guli ieteicamās 7 – 9 stundas, bet tāpat jūties neizgulējies, būtu jāpievērš uzmanība miega kvalitātei tieši “dziļā miega” fāzē, varbūt tev ir trausls miegs un tu naktī dzirdi vismazāko troksni, tādēļ, lai arī guli pietiekami daudz, tavs organisms nespēj atpūsties.


Ne vienmēr miega traucējumu simptomi izpaudīsies kā nogurums un miegainība, tādēļ ir jāpievērš uzmanība, ja sāk pasliktināties koncentrēšanās spējas, ir uzmanības trūkums, pasliktinās atmiņa un ir izteikti pavājināta imunitāte – bieži saaukstējies vai slimo ar infekcijas slimībām, ja novēro šādus simptomus, pievērs uzmanību tam, cik kvalitatīvs ir tavs miegs, jo tieši miega laikā cilvēkam atjaunojas imunitāte, kas, pateicoties T-limfocītu aktivizēšanai, palīdz mums cīnīties ar vīrusa slimībām un saaukstēšanos.


Ja tev ir traucēts miegs 3–4 naktis nedēļā vismaz 2–3 nedēļas, tad ir pamats uzskatīt, ka tev ir miega traucējumi, kurus nevajadzētu atstāt bez ievērības. Bieži pacienti sūdzas par problēmām iemigt, jo nevar pārstāt domāt par dienas notikumiem vai nākamajā dienā plānotajiem darbiem, bezmiegs var izpausties arī kā regulāra pamošanās nakts vidū un grūtības atkal iemigt vai arī ļoti trausls un saraustīts miegs, kad cilvēks pamostas pie katra mazākā trokšņa.


Par miega traucējumiem uzskata pārāk īsu miega periodu vai arī pārāk garu miega periodu, piemēram, 10–12 stundas.

Pirms apmeklēt speciālistu, ir vērts padomāt par sava miega higiēnu – vai vakarā pirms gulētiešanas nepārēdaties, nelietojat kofeīnu vai alkoholu saturošus dzērienus, guļat ērtā gultā, vēsā un tumšā telpā. Pirms miega ir ieteicams samazināt fiziskās aktivitātes, kā arī nav ieteicams gulēt pie ieslēgta TV. Ja miega paradumu maiņa neuzlabo situāciju, ir jāvēršas pie speciālista.

Miega traucējumu simptomi

Bieži vien pacienti, kas sūdzas par bezmiegu, lūdz ārstam izrakstīt miega zāles, bet miega zāles ir tikai cīņa ar sekām, ir svarīgi izprast miega traucējumu iemeslus un novērst tos. Kā arī nevajag aizmirst par to, ka jebkuri medikamenti var izraisīt atkarību, medikamentus miega uzlabošanai nav ieteicams lietot vairāk par 4 nedēļām.


Pirms ķerties klāt medikamentiem, nevajag aizmirst par dabā pieejamajiem miega uzlabošanas līdzekļiem – piparmētru un melisu –, kā arī uztura bagātinātāji ar kumelīti, pasifloru vai apini atstāj labvēlīgu ietekmi uz miega kvalitāti. Ja bezmiega iemesls ir stress, tad noderēs uztura bagātinātāji ar Magne B6. Visbiežāk par bezmiegu sūdzas cilvēki, kuriem ir ļoti straujš dzīves ritms un ļoti aizņemta un stresa pilna ikdiena, tādēļ ikvienam jāatceras, ka veselīgs miegs ir vitāli svarīgs jebkurā vecumā, tādēļ ir jāmēģina atrast vidusceļu starp darbu un atpūtu.


Ja tev ir miega traucējumi, tad negaidi, kad tie saasināsies un radīs veselības problēmas, bet laicīgi konsultējies ar speciālistu, ģimenes ārsta A.Lasmaņa klīnika “ALma” (https://www.alma.lv/) zinošie speciālisti palīdzēs tev atrast bezmiega cēloņus un novērst tos. 

2024. gada 17. jūlijs
Pusaudžu vecums ir ne tikai sarežģīts posms emocionālajā ziņā, bet arī fiziskā, jo jauniešu ķermenī notiek dažādas būtiskas pārmaiņas.
2024. gada 17. jūlijs
Nereti mēs maldīgi domājam, ka galvenais ir regulāri veikt analīzes un izmeklējumus, lai pārliecinātos par to, ka jūsu veselības stāvoklis ir normas robežās, tomēr nedrīkst aizmirst arī par visa organisma sabalansētu darbību.
2024. gada 17. jūlijs
Ģimenes ārsts ir kā ceļvedis jūsu veselības problēmās, jo viņš palīdzēs sakārtot gan nepieciešamo izmeklējumu un profilaktisko pasākumu, gan zāļu lietošanas plānu.
Share by: