Blog Layout

Bērnu kariess – izplatītākā stomatoloģiskā slimība bērnu vidū

2021. gada 15. jūnijs

Jebkuram cilvēkam, gan jaunākam, gan vecākam, var veidoties zobu kariess, tomēr bērnu zobi būtu jāsargā jo īpaši uzmanīgi no šīs nejaukās slimības, jo tā var progresēt nemanot un atstāt ļoti lielu iespaidu uz bērna smaidu nākotnē.


Bieži vien vecāki savu atvasi pie zobārsta nogādā ļoti novēloti, tāpēc kariesa seku risināšanai jau ir nepieciešama komplicētāka ārstēšana un endodontiskas procedūras.


Tomēr, ja vecāki laicīgi pamana izmaiņas savu atvašu zobos un ierodas pie zobārsta nekavējoties, kariesa ierobežošanu var atrisināt arī labāku mutes higiēnas piekopšanu ikdienā un fluorīdus saturošu zobu pastu izmantošanu. 

Bērnu kariess

Kā rodas zobu kariess?
Bērnu kariess visbiežāk rodas nepietiekamas zobu higiēnas un pārlieku liela cukura daudzuma uzņemšanas rezultātā. Nedaudz retāks, bet tik pat nopietns kariesa rašanās iemesls ir arī dažāda veida medikamentu lietošana ikdienā, pēc kuru lietošanas būtu nepieciešama papildus zobu mazgāšana, tomēr tā netiek veikta. Tāpat izplatīts ir arī pudelīšu kariess, kas veidojas, dodot bērniem dažāda veida saldinātus dzērienus no pudelītes, tādējādi izvairoties no bērna drēbju saslapināšanas – ērti vecākiem, bet vai tiešām tik labi bērniem?

Būtībā pamatprincips kariesa veidošanās procesam ir bakteriāla infekcija uz zobu virsmas, kura rodas baktērijai mijiedarbojoties ar zobu aplikumā esošo cukuru. Šādā veidā sāk bojāties zoba emalja. Atstājot bez ievērības emaljas bojāšanos, sāk rasties daudz lielāki un plašāki zoba bojājumi, no kuriem izvairīties mājas apstākļos vairs nav iespējams. 

Ieteikumi vecākiem, lai nepieļautu kariesa veidošanos uz bērnu zobiem
Vecāki ir atbildīgi par savu bērnu zobu veselību līdz pat pusaudža gadu sākumam, jo bieži vien arī lielāki bērni ir gausi mutes higiēnas prasību ievērošanā. Mazākiem bērniem vajadzētu ļaut zobus mācīties tīrīt pašiem, tomēr vecākiem tos pēc tam būtu jāpārtīra. Tāpat nepieciešams ievērot kvalitatīvas mutes dobuma higiēnas pamatprincipu – mazgāt zobus divas reizes dienā vismaz divas minūtes, kā arī zobu kopšanai izvēlēties zobu birstīti ar mīkstiem sariņiem un kopšanai izmantot fluorīdus saturošu zobu pastu (1000 – 1400 ppm).

Kad kvalitatīvas zobu higiēnas prasības tiek izpildītas, nepieciešams pievērsties uzņemtā cukura daudzuma kontrolei. Jā, bērni ir lieli našķu un saldu gāzētu dzērienu cienītāji, tomēr, vecākiem būtu jāizvērtē uzņemtā cukura daudzuma iespaids uz bērna zobu veselību. Dažādu konfekšu un saldinātu dzērienu vietā būtu nepieciešams pievērsties dažādiem veselīgākiem našķiem, piemēram, jau sagrieztiem dārzeņiem, augļiem, uzņemt organismā vairāk ūdens. Ja tomēr bērns vēlas kādu saldu dzērienu, būtu vēlams pāriet uz dabīgas izcelsmes sulām un dzērieniem, kuros nav tik daudz kaitīgā cukura.

Pievēršoties mazāk populāram kariesa rašanās iemeslam – medikamentu lietošanai – vecākiem būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība medikamentu instrukcijās norādītajam, jo uz visu medikamentu instrukcijām, kuru lietošana ikdienā varētu iespaidot bērnu zobu veselību, ir izvietoti brīdinājumi par šādu iespējamību. Šādā gadījumā būtu nepieciešams zobus mazgāt pēc katras medikamentu lietošanas reizes – tas attiecas uz dažādiem saldinātiem sīrupiem, košļājamām tabletēm u.tml.


Katrs vecāks vēlas savam bērnam skaistu un žilbinošu smaidu, tāpēc mēs visi kopā pie tā varam strādāt. Esiet vērīgi pret savu atvašu zobu higiēnu un dažādiem ārējiem faktoriem, kuri varētu ietekmēt bērnu zobu veselību. Turpretī mēs palīdzēsim gadījumos, kad Jums ir nepieciešama informācija vai palīdzība zobu veselības problēmu risināšanā. 

2024. gada 17. jūlijs
Pusaudžu vecums ir ne tikai sarežģīts posms emocionālajā ziņā, bet arī fiziskā, jo jauniešu ķermenī notiek dažādas būtiskas pārmaiņas.
2024. gada 17. jūlijs
Nereti mēs maldīgi domājam, ka galvenais ir regulāri veikt analīzes un izmeklējumus, lai pārliecinātos par to, ka jūsu veselības stāvoklis ir normas robežās, tomēr nedrīkst aizmirst arī par visa organisma sabalansētu darbību.
2024. gada 17. jūlijs
Ģimenes ārsts ir kā ceļvedis jūsu veselības problēmās, jo viņš palīdzēs sakārtot gan nepieciešamo izmeklējumu un profilaktisko pasākumu, gan zāļu lietošanas plānu.

Turpinot lietot šo vietni, un nospiežot pogu “IEPAZINOS”, Jūs piekrītat, ka Jūsu iekārtā tiek ievietotas sīkdatnes vietnes darbības drošībai, klientu apkalpošanai, apmeklētības statistikai, kā arī navigācijas funkciju nodrošināšanai. Papildu informācija pieejama Privātuma politikā. IEPAZINOS →

×
Share by: