Blog Layout

Pastaigas mežā – ieguvums tavai veselībai

Dr. Jevgeņijs Bondins • 2020. gada 30. decembris

 Izrādās, ka Japānā jau sen ir jēdziens "Shinrinoku", kas nozīmē "meža-gaisa vannas, pastaigas". Vairāk nekā 30 gadus viņi aktīvi izmanto "meža vannas", lai stiprinātu nervu sistēmu. Saskaņā ar pētījumu rezultātiem pēc šādām pastaigām cilvēkiem samazinājās naidīgums un depresija, palielinājās možuma sajūta.


2006.–2007. gadā tika veikti papildus eksperimenti saistībā ar "meža vannām". To rezultātā tika secināts, ka pastaigas pa mežu stiprina imūno reakciju pret vīrusu un baktēriju infekcijām un veicina pretvēža aktivitāti organismā. Tas tiek sasniegts, palielinot N-killer (natural killer) šūnu skaitu, kā arī stimulējot pretvēža olbaltumvielu (perforīna, granzīna, granulizīna) ražošanu.

Pastaigas mežā - ieguvums Tavai veselībai
Apstiprinājās arī apgalvojums par meža pastaigu pozitīvo ietekmi uz nervu sistēmu – pēc pastaigām samazinājās stresa hormonu līmenis, kas lielā mērā nosaka mūsu psihisko stāvokli. Iespējamais meža pozitīvās ietekmes iemesls ir augsta fitoncīdu (ēterisko eļļu, ko izdala koki) koncentrācija gaisā. Diemžēl attiecībā uz pilsētas pastaigām līdzīgs efekts netika novērots. 

Protams, kustības pašas par sevi stiprina asinsvadu un sirds darbību, un tā ir vislabākā paaugstināta asinsspiediena un sirdslēkmju profilakse. Fizisko aktivitāšu laikā svaigā gaisā elpošana ievērojami pastiprinās – tātad notiek plaušu dziļā ventilācija, ķermenis tiek piesātināts ar skābekli.

Kopsavilkums: dažas stundas pastaigas mežā dod bonusus dažādām mūsu organisma sistēmām: 
🌲 kustība – sirds un asinsvadu sistēmai; 
🌲  tīrs gaiss – elpošanas sistēmai; 
🌲  fitoncīdi – imunitātei un vēža profilaksei, nervu sistēmai; 
🌲  lieliski skati – psihei.

Secinājums: centieties tikt uz mežu un baudīt "meža-gaisa peldes" vismaz 1–2 reizes mēnesī!
2024. gada 17. jūlijs
Pusaudžu vecums ir ne tikai sarežģīts posms emocionālajā ziņā, bet arī fiziskā, jo jauniešu ķermenī notiek dažādas būtiskas pārmaiņas.
2024. gada 17. jūlijs
Nereti mēs maldīgi domājam, ka galvenais ir regulāri veikt analīzes un izmeklējumus, lai pārliecinātos par to, ka jūsu veselības stāvoklis ir normas robežās, tomēr nedrīkst aizmirst arī par visa organisma sabalansētu darbību.
2024. gada 17. jūlijs
Ģimenes ārsts ir kā ceļvedis jūsu veselības problēmās, jo viņš palīdzēs sakārtot gan nepieciešamo izmeklējumu un profilaktisko pasākumu, gan zāļu lietošanas plānu.
Share by: